Akustik Panel

Akustik panel: Ses yalıtımı yapılacak yerlerde yada akustik ortam oluşturulmak istenen alanlarda daha çok tercih edilmektedir. Akustik yalıtım paneli de denilen bu panellerin en büyük özelliği hiç şüphesiz  dekoratif bir görünüme sahip olmasıdır. Bu içerikte sizler için akustik yalıtım panellerinin genel tanımına, kullanım alanlarına, teknik özelliklerine ve nasıl üretildiği hakkında bilgiler vereceğiz.

[irp posts=”164″ name=”Akustik Kumaş Kaplı Paneller”]

Akustik Panel Genel Tanımı

Sesi içerisinde absorbe ederek yumuşatan ve yankılanmayı önleyen panel sistemlerinin genel adıdır. Bir çok farklı akustik panel sistemi bulunmasına karşı hepsinin genel özellikleri ve işlevleri aynıdır. Üç katmanlı bir panel sistemidir. Bu katmanlar; iskelet, iç dolgu malzemesi ve kaplama malzemesinden oluşur. Panel standart görmüş belli ölçülerde üretildiği gibi özel ölçülerde de üretilmektedir.

Panelleri Kullanım Alanları

Akustik panellerin kullanım alanları oldukça geniştir. Küçük, orta ve büyük çaplı tüm sinema salonlarında kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra stüdyolarda, konferans salonlarında, müzik odalarında, konservatuvarlarda, düğün ve balo salonlarında da etkin olarak kullanılmaktadır.

Ses geçirmez ahşap levha, ses yalıtımı ve akustik düzenleme için kullanılan bir üründür. Akustik ahşap levha, yankı ve yankı gibi ses sorunlarını çözer. Bu paneller uygulandıkları ortama akustik ayarlamalar sağlayabilir ve ses kalitesini en üst düzeye çıkarabilir. Tavan ve duvarlar için ses geçirmez ahşap paneller kullanılabilir. Ses emici ahşap paneller, ses emici ve yansıtıcı özelliklere sahip panellerdir. Uygulandığı yerde akustik tasarım ve yalıtım sağlar. Eko ve yankı gibi ses bariyerlerini dengeleyebilen akustik kaplama malzemesidir. Yüzeyi bağlantı ve perforasyon olmak üzere 2 görünüme sahiptir. Tavan ve duvarlar için ses geçirmez ahşap paneller kullanılabilir. Alışveriş merkezleri, konferans salonları, tiyatro salonları, sergi organizasyonları, telekonferans salonları, konferans salonları, düğün ziyafet salonları, açık ve kapalı ofisler, konferans salonları, sinemalar vb. Birçok akustik mekanda hacim akustiği sağlamak için kullanılır.

Nasıl Üretilir?

Akustik yalıtımlı panelin üretimine ilk olarak iskeletinden başlanmaktadır. CNC makinesi akustik paneli oluşturacak iskeletin gövdesini çıkartır. İskelette ana malzeme MDF yada isteğe göre ham ahşap kullanılmaktadır. Sonrasında ses yalıtımı için son teknoloji ile üretilen dolgu malzemesi bu iskelete solventli yapıştırıcılar ile yapıştırılır. Sünger yapıştırıcısı da denilen bu yapışkanlar diğer yapışkanlar dan daha mukavemetlidir. İç dolgu malzemesi eklendikten sonra son işlem olarak panelin ön ve arka kısımlarının kaplanmasına geçilir. Burada kullanılan malzeme laminasyonlu akustiği sağlayan özel akustik kumaşlardır. Bu kumaşlar ses yalıtımında da kullanılan özel kumaşlardır. Yanmaz ve alev almaz özelliklerine de sahiptir. Panelin ön kısmına bu kumaş özel olarak geçirilir. Arka kısıma tela adı verilen ince bir astar kumaş uygulaması yapılır. Ve panel kullanıma hazır hale gelip paketlenmesi yapılır.

Akustik Panel Ölçü ve Fiyatlandırılması

Akustik yalıtımlı paneller yazının başında belirttiğimiz gibi standart ve özel ölçülerde üretilmektedir. Standart üretimini yaptığımız panellerin ölçüleri: 40 * 60 / 50 * 60 / 60 * 110 / 60 * 120 / 60 * 150 ölçüleridir. Bu ölçülerin dışında özel panel ölçülerinde de üretim yapmaktayız.